کیف پول الکتروم

یکی از کیف پول‌های قدیمی مختص بیت‌کوین که شاید بشه گفت برای کاربرهای حرفه‌ای‌تر طراحی شده، کیف پول الکتروم هست. در این کیف پول شما می‌تونید برای اتصال به شبکه از سرور دلخواه‌تون استفاده کنید و مثل بعضی از کیف پول‌های دیگه لزوما متکی به یک سرور خاص نیستید. تک تک آدرس‌های خودتون رو به همراه موجودی‌شون می‌بینید، می‌تونید خرج کردن از برخی رو محدود یا کیف پول رو مجبور کنید که از آدرس مشخصی خرج کنه. همینطور امکان امضای دیجیتال پیام‌ها با کلید خصوصی آدرس‌هاتون رو هم در اختیار دارید.

این کیف پول اخیرا پیام به روز رسانی تقلبی رو به کاربرهاش نشون می‌داد که کاربرها با کلیک کردن روی این پیام و نصب کردن نسخه تقلبی، موجودی‌های خودشون رو از دست می‌دادن. بنابراین شاید ایده بدی نباشه که احراز اصالت برنامه‌های دانلود شده رو بلد باشید که اینجا در موردشون توضیحی نمی‌دم. (verify GPG signatures)

الکتروم برای لینوکس، ویندوز و مک عرضه شده، اپ اندروید داره و برای پایتون هم در دسترس هست. و باید توجه داشته باشیم که الکتروم یک برنامه متن باز هست و این رو باید به عنوان مزیتش در نظر گرفت. در الکتروم شما می‌تونید کارمزد (fee) دلخواه خودتون رو مشخص کنید و بعدا هم امکان تغییر اون کارمزد رو (در صورت کم بودنش و تایید نشدن در شبکه) دارید. (RBF)

رابط کاربری الکتروم بزرگ‌ترین مزیت اون نیست اما جزئیات فنی رو به خوبی نمایش می‌ده

احیانا اگر درخواست پرداخت وجهی به سایتی از طریق درگاه bitpay رو داشته باشید، می‌بینید که آدرس بیت‌کوینی در اختیارتون قرار داده نمی‌شه که به آسونی و با کیف پول دلخواه‌تون بتونید پرداخت رو انجام بدید. بنابراین مجبور میشید ابتدا اعتبارتون در سایت بیت‌پی رو افزایش بدید یا از کیف پول‌های پشتیبانی شده توسط این درگاه استفاده کنید که ممکنه باب میلتون نباشه. خوشبختانه کیف پول الکتروم قابل پرداخت صورتحساب‌های این سایت رو هم داره.

کیف پول الکتروم با کیف پول‌های سخت‌افزاری لدجر سازگار هست، قابلیت وارد کردن آدرس دلخواه‌تون رو دارید و از چند امضایی هم پشتیبانی می‌کنه. به شخصه برای بعضی از کاربردها که در اینجا هم مطرح شدند جایگزین دیگه‌ای براش سراغ ندارد و ازش استفاده می‌کنم.

هر نظری که دارید لطفا در گروه تبادل نظر مطرح کنید.