سوالات متداول

این مطالب برای زمان و مکان خاصی نوشته شدن و ممکنه هیچ ربطی به شرایط حال حاضر نداشته باشن.

از کجا بیت‌کوین بخرم؟ به کجا بیت‌کوین بفروشم؟

از/به اینا

چطور به صرافی‌ها اعتماد کنم؟

بهتره توی شبکه‌های اجتماعی تحقیق کنید و نظرات سایر کاربرها رو در موردشون بخونید. برای شروع فقط مبالغ خیلی کوچیک واریز، تبدیل و از سایت برداشت بشن. بعدا می‌شه با کسب اطمینان، کم کم مقدار این مبالغ رو بیشتر کرد.

برای کار کردن با صرافی‌ها حتما باید احراز هویت کنم؟

برای تبدیل ریال به بیت‌کوین، بله. برای تبدیل بالعکس ممکنه بعضی از سایت‌ها نیازی به احراز هویت نداشته باشن. شرایط احراز هویت هم ممکنه در سایت‌های مختلف کمی متفاوت باشه.

چقدر از پولمو بهتره وارد دنیای رمزارزها کنم؟

بهش مثل قمار نگاه نکن ولی هرچیزی ممکنه پیش بیاد! پس فقط پولی رو بیار که اگه از دستش بدی اتفاق بدی برات نمیفته.

برای خرید بیتکوین حداقل چقدر باید پول داشته باشم؟

توی صرافی‌ها شما میتونید ریال واریز کنید و با کارمزد پایین (زیر یک درصد) اون رو به بیتکوین تبدیل کنید. مرحله‌ی بعد اینه که بیتکوین رو از صرافی برداشت و به کیف پول خودتون واریز کنید. این مرحله گرون‌ترین بخش کار هست و باید بررسی کنید که کارمزد برداشت از صرافی چقدر هست. بعد از انتقال بیتکوین به کیف پولتون هم بعدا برای فروش بیت‌کوین‌ها نیاز دارید مجددا اون رو به صرافی انتقال بدید و ریالش کنید که این مقدار بسته به شرایط شبکه و عجله‌ی شما برای نهایی شدن تراکنش انتقال بیت‌کوین‌ها به شبکه متفاوت هست ولی نسبت به کارمزد برداشت از صرافی عدد کوچیکتری هست. بنابراین برای اینکه بیشتر پولتون خرج کارمزدها نشه، حداقل ده برابر کارمزد برداشت از صرافی باید خرید انجام بدید.
میشه بیتکوین‌ها رو از صرافی برداشت نکرد و زمانی که نیاز بود، اونجا فروختشون و ریالی خارجش کرد که پیشنهاد نمیشه. یا بیتکوین‌ها رو میشه از دوست و آشنایی خرید تا فقط کارمزد شبکه رو در حالت حداقلیش داد، نه کارمزد برداشتی که چند برابر این مقدار هست.

چطور رمزارز … رو بخرم؟

اگر سایت‌های ایرانی رمزارز مورد نظرت رو ندارن، احتمالا می‌تونی از این سایت‌ها با بیت‌کوین بخریش.

ارزهای دیجیتالم رو کجا نگه دارم؟

اگه ارزششون زیاد هست کیف پول سخت‌افزاری بخر وگرنه از کیف پول‌های مناسب دیگه استفاده کن. در هر صورت فراموش نکن که کلید خصوصی حسابت فقط باید دست خودت باشه و باید ازش حداقل دو جای امن پشتیبان گرفته باشی.