کیف پول ترینیتی

آیوتا قبلا کیف پول ضعیفی داشت (Light Wallet) که از قابلیت ایجاد حساب بی بهره بود. بنابراین مجبور بودید از سایت‌ها و برنامه‌های ثالث برای تولید کیف پول جدید استفاده کنید که ممکن بود امن نباشن یا حتی خودشون بدافزار باشن و خیلی‌ها به این شکل آیوتاهای خودشون رو از دست دادن. همینطور در آیوتا هیچ موقع در آدرسی که ازش خرج کردید نباید سکه دریافت کنید. چون با هر بار خرج کردن، امکان شکستن رمز اون آدرس به شدت بالا می‌ره که این مورد در کیف پول قدیمی به خوبی رعایت نشده بود. خوشبختانه الان بیشتر مشکلات با کیف پول جدید ترینیتی برای آیوتا مرتفع شده.

مورد دیگه‌ای که هرچند نامربوط هست ولی لازم می‌دونم بهش اشاره کنم اسنپ‌شات‌های شبکه‌ی آیوتا هست. هر چند وقت یکبار از موجودی آدرس‌ها یک عکس گرفته می‌شه و تاریخچه‌ی تراکنش‌هایی که به وضعیت فعلی ختم شدن پاک می‌شه تا اطلاعات مورد نیاز برای نگهداری در گره‌ها کاهش پیدا کنه. و چون آدرس‌ها از روی کلید اصلی (Master Key) یا کلمات حفظی (Mnemonic Phrase یا Seed) به ترتیب ساخته می‌شن، ممکنه موجودی آدرس اول رو خرج کرده باشید. در این حالت زمانی که کیف پول بارگذاری می‌شه و موجودی آدرس اول رو چک می‌کنه، چون تاریخچه‌ای ازش در شبکه موجود نیست فکر می‌کنه این یک آدرس جدید هست و این حساب هرگز موجودی نداشته. بنابراین باید بارها آدرس جدید تولید کنید تا زمانی که موجودی‌‍تون به درستی نشون داده بشه. در غیر این صورت ممکنه آدرسی رو برای دریافت سکه استفاده کنید که قبلا ازش خرج کرده باشید. که گفتیم چنین کاری می‌تونه خطرناک باشه.

ترینیتی – کیف پول منحصر به فرد آیوتا – برای همه‌ی پلتفرم‌های رایج ارائه شده، امکان اتصال به والت سخت‌افزاری لجر رو داره و همه‌ی قابلیت‌های مورد انتظار رو ارائه میده. ظاهر قشنگی داره، به فارسی ترجمه شده (هرچند در حالت فارسی چندان زیبا نیست) و پایدار و قابل اتکا هست.